رشته_پزشکی_آلمان_اندیشه پویان_۰۹۱۲۱۱۴۸۹۶۶

آلمان یکی از صنعتی ترین کشور ها در دنیا به شمار می رود و موتور اقتصادی حوزه پولی یورو محسوب می گردد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، ناتو، کشور های پنج به علاوه یک و همچنین عضو گروه هشت می باشد و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا نیز هست. امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد. دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان دورس پزشکی را به زبان آلمانی ارائه می دهند. مهم ترین نکاتی که باید پیش از اقدام برای تحصیل پزشکی در آلمان بدانید، به شرح زیر است: 

طول دوره پزشکی در آلمان 6 سال و 3 ماه است و با یک آزمون ایالتی (Staatsexamen) پایان می یابد. این آموزش شرط اصلی اخذ مجوز برای کار در آلمان به عنوان یک پزشک است (Approbation). 

تحصیل پزشکی تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است. 

اپلای برای تحصیل پزشکی در آلمان بسیار رقابتی است. 

تحصیل در رشته پزشکی بسیار وقت گیر است نیاز به صرف انرژی زیادی دارد. 

نه DAAD و نه هیچ سازمان آلمانی دیگر بورس تحصیلی برای دانشجویان خارجی در رشته پزشکی ارائه نمی دهد.

 

 

 

 

دانشگاه های آلمان دو دسته هستند. دانشگاه های خصوصی آلمان، که با پرداخت شهریه می توانید در آن ها تحصیل کنید و دانشگاه های دولتی آلمان که تقریبا رایگان هستند. برای ورود به دانشگاه های دولتی آلمان از دو راه می توان اقدام کرد.

 

  نوع اول متقاضیان افرادی هستند که شرایط ورود مستقیم به دانشگاه پزشکی ندارند. این دسته از متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان و رشته های دیگری نظیر دندانپزشکی، باید دیپلم دوازده ساله با معدل 20 داشته باشند. سپس با داشتن مدرک B1 آلمانی می توانند در دوره زبان آلمانی در کشور آلمان ثبت نام نمایند و سطح زبان خود را به C1 آلمانی برسانند. دوره زبانی آلمانی یک ساله است و دانشجویان می توانند در دوره فشرده به سطح مورد نظر برسند. پس از رسیدن به سطح مطلوب باید در دوره های فاندیشن پزشکی شرکت نمایند. دوره فاندیشن در دانشگاه های پزشکی آلمان و در شهر زیبای برلین برگزار می شود و در این دوره ها افراد برای ورود به دانشگاه پزشکی آماده می شوند. متقاضیان در صورتی قبولی در تست پایانی دوره فاندیشن می توانند در دانشگاه های رایگان آلمان تحصیل کنند.

نوع دوم متقاضیانی هستند که شرایط ورود مستقیم به دانشگاه های پزشکی را دارند. این دسته از متقاضیان باید مدرک زبان C1 داشته باشند که می توانند در کشور آلمان در دوره های زبان تحصیل کنند. برای این افراد الزامی به شرکت در دوره فاندیشن نیست اما این دوره می تواند برای قبولی در آزمون کمک شایانی باشد؛ چرا که متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان که به زبان آلمانی می باشد شرکت نمایند و در صورت قبولی می توانند اقدام به تحصیل در رشته پزشکی_در_آلمان نمایند.
 

 

 

 

علاوه بر مدرک زبان آلمانی، دانشجویان برای ورود به رشته های پزشکی در دانشگاه های دولتی آلمان باید معدل مناسبی نیز داشته باشند. در برخی از رشته ها باید معدل 20 داشته باشید. برخی از این رشته ها شامل پزشکی، دندانپزشکی، دارو سازی و بایولوژی هست. برای ورود به این رشته ها اگر معدل 20 ندارید باید در دانشگاه های خصوصی تحصیل کنید؛ یا برای تحصیل رایگان در کشورهای دیگری مانند اتریش اقدام کنید. 

بنابراین افرادی که معدل 20 دارند می توانند در دوره های زبان و دوره های فاندیشن شرکت کنند و به دانشگاه های دولتی وارد شوند. 

 

 

 

 

 

 

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان برای متقاضیانی که تبعه آلمان و یا کشور های عضو اتحادیه اروپا هستند آزاد است و نیاز به دریافت مجوزی برای تحصیل در این کشور نمی باشد، اما برای متقاضیانی که تبعه کشور هایی غیر از کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشند تحصیل در آلمان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی این کشور است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان می باشد و برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور متقاضیان باید اقدام به ارائه مدارک لازم و مورد نیاز در زمان مقرر به سفارت کشور آلمان نمایند. این مدارک عبارتند از:

 

 

پاسپورت متقاضی با اعتبار بیش از شش ماه به همراه کپی آن.

نامه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور آلمان.

ارائه مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات آن.

ارائه مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات آن.

تکمیل فرم مخصوص برای درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان.

ارائه برگه بانک که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی برای زندگی در کشور آلمان می باشد.

ارائه دو قطعه عکس مناسب پاسپورت.

 

کشور آلمان به علت داشتن نظام آموزشی معتبر و دانشگاه های رنک بالا توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب نماید. این دانشگاه ها به علت آموزش سطح بالایی که به دانشجویان می دهند توانسته اند توجه کارفرمایان را در سراسر دنیا به خود جلب نمایند، به گونه ای که داشتن مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان جایگاه ویژه ای در نظر کارفرمایان دارد به همین دلیل پروسه یافتن شغل برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های آلمان بسیار کوتاه تر از دانشجویان دیگر کشور ها می باشد. همچنین متقاضیان کار در کشور آلمان می توانند پس از پایان تحصیل خود مجوز اقامتی 18 ماهه را دریافت نمایند و در طی این مدت به دنبال کار بگردند. بعد از اشتغال به کار در آلمان به مدت 5 سال متقاضی در صورت پرداخت مرتب مالیات ها و اطاعت از قوانین این کشور، می تواند برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام نماید.

همچنین این امکان وجود دارد که پس از گذشت 3 سال از اخذ اقامت دائم کشور آلمان، متقاضی تابعیت و پاسپورت این کشور را نیز به دست آورد و شهروند این کشور محسوب گردد. در ادامه به نرخ بیکاری کشور آلمان در سال های اخیر می پردازیم. همان طور که مشاهده می کنید این نرخ از سال 2009 رو به کاهش است و در اواخر سال 2019 در حدود 3.2 درصد بوده که نرخی بسیار مناسب است و نشان دهنده وضعیت خوب اقتصادی و اجتماعی در این کشور می باشد. همچنین این نرخ بیانگر شانس بسیار بالای افراد برای یافتن کار مورد نظر خود در کشور آلمان می باشد.

آیا شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان وجود دارد؟

برای تحصیل در دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی باید معدل 20 داشته باشید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟

نباید بیش از 4 سال گپ تحصیلی داشته باشید.

آیا بدون آزمون ورودی و کنکور می توان در آلمان در رشته پزشکی تحصیل کرد؟

می توانید در دوره زبان آلمانی و دوره فاندیشن شرکت کنید و بدون کنکور وارد دانشگاه دولتی آلمان شوید.

 هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چه میزان است؟

دانشگاه های دولتی آلمان تقریبا رایگان هستند و شهریه در دانشگاه های خصوصی سالیانه حدود 20،000 یورو می باشد.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان، موقعیت کار پس از تحصیل در آلمان و همچنین وضعیت اخذ اقامت و تابعیت کشور آلمان پس از تحصیل در رشته پزشکی را در این مقاله به صورت تخصصی مورد بررسی قرار دادیم. امید است توانسته باشیم با تهیه این مقاله به سوالات شما عزیزان در رابطه با شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان پاسخ داده باشیم. شما می توانید برای اخذ اطلاعات بیشتر با تماس با شماره تلفن های09121148966و09121863346از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان ما بهره مند گردید.